Aava ja Pikkujätti ovat pian Aava ja Pikkujätti Oy – kaksi vahvaa brändiä jatkaa

aava
Lääkärikeskus Aava ja sen sisaryhtiö Lasten ja nuorten lääkäriasema Pikkujätti yhdistyvät osaksi samaa yhtiörakennetta. Uuden juridisen yhtiön nimi on Aava ja Pikkujätti Oy, mutta molemmat brändit säilyvät asiakkaille tuttuina ja itselleen ominaisina.
FacebookTwitterLinkedIn

Aava ja Pikkujätti yhdistyvät 1.6.2025 alkaen virallisesti yhdeksi yritykseksi, jonka nimeksi tulee Aava ja Pikkujätti Oy. Muutos on osa hallinnollista selkeyttämistä, ja sen tavoitteena on mahdollistaa entistä yhtenäisempi kehittäminen ja sujuvampi yhteistyö sisäisesti.

Aava ja Pikkujätti ovat toimineet tiiviissä yhteistyössä jo vuodesta 2019, jolloin hallintorakenteita yhtenäistettiin. Nyt yhteistyö virallistetaan yhdistymisellä, jonka seurauksena yritykset toimivat jatkossa saman y-tunnuksen alla.

Yhdistyminen ei vaikuta asiakkaille tai yhteistyökumppaneille tuttuihin brändeihin, vaan Aava ja Pikkujätti jatkavat omilla vahvuuksillaan ja identiteeteillään. Aava keskittyy jatkossakin aikuisten ja työikäisten terveyden tukemiseen ja Pikkujätti lasten ja nuorten hyvinvointiin.

– Kyseessä on yhtiörakenteen muutos, ei brändiuudistus tai brändien fuusio. Molemmat nimet, palvelulupaukset ja uniikki tapa kohdata asiakas pysyvät näkyvissä ja elävinä asiakkaidemme arjessa. Yhdistymisellä haluamme mahdollistaa entistä paremman asiakaskokemuksen, sujuvamman sisäisen yhteistyön ja yhä laaja-alaisemman palvelutoiminnan kehittämisen, sanoo toimitusjohtaja Ove Uljas.

Suomalainen Ahon perhe omistaa edelleen 100 %

Konkreettinen muutos asiakkaan näkökulmasta on se, että yhdistymisen myötä uusi nimi, Aava ja Pikkujätti Oy, näkyy 1.6.2025 alkaen virallisissa dokumenteissa, kuten laskuissa ja sopimuksissa. Asiakkaat ja kumppanit kohdataan ja palvellaan niin kuin ennenkin – kokonaisina ihmisinä.

Yhtiön omistajana toimii jatkossakin suomalainen Ahon perhe, joka omistaa nyt 100 % myös Pikkujätistä. Yhdistyminen mahdollistaa entistä tiiviimmän palvelukehityksen ja tukee tavoitteita palvella asiakkaita vauvasta vaariin, laadukkaasti ja pitkäjänteisesti.

– Monesti yritysten yhdistäminen tarkoittaa yhden nimen katoamista. Meille tämä on kannanotto siihen, että tunnistamme molempien brändiemme vahvuudet ja haluamme säilyttää ne. Siksi myös yrityksen nimeksi tuli Aava ja Pikkujätti Oy, kertoo omistaja ja Aho Groupin hallituksen puheenjohtaja puheenjohtaja Antti Aho.

Artikkelit ja tiedotteet
Skuuttiklinikka_Cover_1920x1440 Aava Sairaala lanseerasi Skuuttiklinikan ehkäisemään sähköskuuttitapaturmia
Skuutit ja sähköpotkulaudat ovat varma kesän merkki, mutta niillä ajelu osaa olla tapaturmaherkkää puuhaa. Miten vauhdin hurmassa vältetään päivystysreissu? Aava valjasti kaksi Suomen tunnetuinta skuuttaajaa opastamaan, kuinka sähköskuuteilla ajetaan turvallisesti.
Lue lisää
asiakastarina-eturauhanen/ Matti sai luopua lääkityksestään eturauhasen höyläysleikkauksen ansiosta
Kun lääkitys ei enää pidä eturauhasen oireilua kurissa, hoitomuotona voidaan käyttää eturauhasen höyläystä tai halkaisua. Matti kävi Aava Sairaalassa leikkauksessa ja sai sen myötä paitsi helpotuksen vaivoihinsa myös positiivisen elämänasenteensa takaisin.
Lue lisää
terveareena-aava/ Myyttejä naisten ylipainosta ja ratkaisun etsimistä nuorten uupumiseen – Aava on mukana SuomiAreenassa
Lääkärikeskus Aava on mukana tämän kesän SuomiAreenassa. Asiantuntijoitamme nähdään lavalla kahdessa eri paneelissa, jotka ovat osa Ahjo Communicationsin tuottamaa Terve!Areenaa.
Lue lisää