Uniryhmästä apua unettomuuteen

FacebookLinkedIn

Uniryhmien tavoite:

  • Osallistujat saavat uneen, unettomuuteen ja unettomuuden hoitoon liittyvää tietoa
  • Aktivoi osallistujan omia ongelmaratkaisukeinoja
  • Vahvistaa rentous- ja unen huoltotaitoja

Ryhmään pääsee työterveyslääkärin tai työterveyshoitajan lähetteellä. Ryhmäkoko on max. 8 hlöä/ryhmä. Ryhmän kohteena ovat ei-vuorotyöläiset ja asiakkaat, joilla on ollut toistuvaa lyhytkestoista unettomuutta (alle 3 kk kerrallaan).

Vetäjät: työterveyspsykologi ja työfysioterapeutti. Yhtenä kertana työterveyslääkäri.

Kokoontumispaikka ja -ajat: Neljä ryhmätapaamista 1,5 tuntia kerrallaan 1-2 viikon välein.

Uniryhmien sisältö:

  • Tehtäviä, mm. unipäiväkirja ja rentousharjoitukset unisuggestioineen
  • Keskustelua, mm. nukkumiseen liittyvien huolien ja tottumuksien purku
  • Tieto-iskuja ja materiaaleja, mm. työterveyslääkärin luento ja unihygienia
  • Harjoituksia, mm. rentousharjoitukset

Ryhmään pääsee työterveyshoitajan tai työterveyslääkärin lähetteellä. Jos kiinnostuit, voit ottaa yhteyttä työterveyspsykologiin.

Kysy lisää ja pyydä tarjous

Ota yhteyttä yrityksesi työterveyshuollon tiimin jäseniin puhelimitse tai sähköpostitse [email protected].

Artikkelit ja tiedotteet
Ulla Saarenoksa Ulla Saarenoksa Työterveys- ja hyvinvointiliiketoiminnan johtajaksi
Ulla Saarenoksa aloittaa Työterveys- ja hyvinvointiliiketoiminnan johtajana 20.8.2026 alkaen.
Lue lisää
Aava avasi uuden Kipuklinikan Kamppiin Aava avasi kokonaisvaltaista ja keskitettyä apua tarjoavan Kipuklinikan Kamppiin – Kokonaisuus ainutlaatuinen Suomen yksityisellä sektorilla
Lääkärikeskus Aava on avannut Helsingin Kamppiin Kipuklinikan, joka tarjoaa moniammatillista kivun hoitoa yksityisellä sektorilla ainutlaatuisella tavalla. Klinikka kokoaa saman katon alle kipulääkäreitä, kipusairaanhoitajia, kipufysioterapeutteja sekä kipuun erikoistuneen psykologin – ja vastaa näin tarpeeseen, joka on ollut kasvava erityisesti sen jälkeen, kun Helsingissä aiemmin toiminut kipupoliklinikka lopetti toimintansa.
Lue lisää
hallitusjäsenet Uusia jäseniä Aava ja Pikkujätti Oy:n hallitukseen
Aavan ja Pikkujätin hallitus on saanut kolme uutta jäsentä.
Lue lisää