IBD-hoitaja

FacebookTwitterLinkedIn

Vatsaan ja suolistoon liittyviin ongelmiin keskittyvä IBD-hoitaja osaa auttaa hoidossa alkuun olitpa sitten vielä alussa vatsavaivojesi kanssa tai jo saanut suolistosairauden diagnoosin lääkäriltä.

Mitä IBD-hoitaja tekee?

IBD-hoitaja on vatsavaivoihin erikoistunut hoitaja, joka auttaa monenlaisissa suolistoon ja ruoansulatukseen liittyvissä vaivoissa.

Milloin IBD-hoitajalle?

IBD-hoitajan vastaanotolle kannattaa hakeutua, jos kärsii esimerkiksi refluksivaivoista tai suolen ongelmista, kuten vatsakivuista, turvotuksesta, ripulista tai ummetuksesta.

Moneen vatsavaivaan voi kokeilla kotona itsehoitokeinoja ennen kuin varaa ajan lääkärin vastaanotolle. Juuri tällaisissa tilanteissa IBD-hoitaja on oiva apu, jotta vatsaoireiden kotihoidossa päästään alkuun.

Toisaalta usein asiakkaat päätyvät IBD-hoitajan vastaanotolle jo käytyään gastroenterologin eli suolistosairauksiin erikoistuneen lääkärin luona. Tällaisessa tilanteessa asiakas on usein juuri saanut suolen tähystystutkimuksessa diagnoosiksi Crohnin taudin tai haavaisen paksusuolentulehduksen, jolloin hoitaja pystyy antamaan ensiohjauksen sairauden hoitoon.

Mitä IBD-hoitajan vastaanotolla tapahtuu?

Vastaanotolla keskustellaan oireista, mikä niitä voisi aiheuttaa ja millaisia hoitokeinoja kannattaa kokeilla kotona. Hoitaja osaa myös suositella, millaisia suoliston terveyttä tukevia valmisteita voit käydä hakemassa apteekista.

Jos herää epäilys vakavammasta sairaudesta, IBD-hoitaja ohjaa sinut herkästi gastroenterologin vastaanotolle tai varaa samalla ajan sopivalle lääkärille tai muulle asiantuntijalle.

Ajanvaraus

IBD-hoitajalle voi varata ajan myös etävastaanotolle.

Varaa aika vatsahoitajalle nettiajanvarauksestamme tai jätä Charlotta Liesipurolle soittopyyntö Turun ajanvarausnumeron kautta 010 380 3850.

Asiantuntijana palvelukuvauksessa IBD-hoitaja Charlotta Liesipuro.

Artikkelit ja tiedotteet
004 Siina Saksi 2-2026 LOW RES Muutos Aava ja Pikkujätti Oy:n johdossa – uutena toimitusjohtajana aloittaa Siina Saksi
Aava ja Pikkujätti Oy:n hallitus ja toimitusjohtaja Ove Uljas ovat sopineet, että Ove Uljas jättää toimitusjohtajan tehtävänsä 6.3.2026.
Lue lisää
TYÖTERVEYSNETTI Aava tarjoaa työhyvinvointistrategian, joka näkyy viivan alla – investoi kestävään työkykyyn!
Yrityksesi suurin kasvupotentiaali ei ehkä piilekään teknologissa tai prosesseissa, vaan ihmisissä. Työhyvinvointistrategia, joka tukee suoraan yrityksen liiketoimintatavoitteita, rakentuu silloin, kun työhyvinvointi ja työkyky nähdään strategisena investointina. Oireiden hoitaminen on tärkeää, mutta reagoivaa ja virkistyspäivät ova hieno lisä, muttei ratkaisu.
Lue lisää
FinFer_logo_2025-11 Raskaudenaikaisia rauta-arvoja selvittävä FINFER-tutkimus alkoi Aavassa: Tutkimukseen otetaan mukaan 500 raskaana olevaa naista
Tutkimuksen tavoitteena on selvittää naisten rautavarastojen (ferritiini) tasoja raskauden eri vaiheissa sekä näiden yhteyttä erilaisiin raskaudenaikaisiin oireisiin. Voit osallistua tutkimukseen, mikäli olet raskaana, ja täytät tutkimukseen osallistumisen ehdot.
Lue lisää