Uusia jäseniä Aava ja Pikkujätti Oy:n hallitukseen
Aavan ja Pikkujätin hallitus on saanut kolme uutta jäsentä.
Lue lisää
Kun kävely vaikeutuu se voi kertoa monesta – Aavan kävelyklinikka selvittää syyn
Kun kävelymatka lyhenee tai katkeilee kivun tai tasapainovaikeuksien takia, voi kauppareissut alkaa ahdistaa tai tuttujen tapaaminen tuntua liian vaativalta. Elämänpiiri alkaa pienentyä hiljalleen ja kävelyn hankaloituminen hyväksytään helposti osaksi ikääntymistä tai elämää.
Kävelyvaikeuksiin ja niiden juurisyihin on kuitenkin saatavilla apua. Aavaan on avattu kävelyklinikka, jonne voi hakeutua ilman lähetettä, kun kävely on alkanut rajoittaa elämää.
Lue lisää
Alzheimerin hoito on murroksessa – Aavassa uusi lääkehoito osana tarkasti yksilöityä hoitomallia
Alzheimerin taudin hoidossa on käynnissä merkittävä muutos. Uusi lääkehoito kohdistuu ensimmäistä kertaa sairauden biologiseen mekanismiin. Aavassa hoito toteutetaan osana huolellisesti rakennettua hoitopolkua, jossa korostuvat oikea-aikainen diagnostiikka, potilaan yksilöllinen arviointi ja jatkuva seuranta hoidon aikana.
Lue lisää